Hur tycker ni det låter att i sommar fylla Stuvstahallen med basket, skratt och gemenskap? Helt fantastiskt! Vi har för första gången fått en unik möjlighet av Huddinge kommun att i 8 veckor hållla gratis lovbasket för alla, varje vardag Open Court kl. 17–21 med start 22 juni.
Men hallen öppnar inte sig själv! För att satsningen ska bli av och hallen kan öppnas behöver klubben ställa upp med minst två vuxna volontärer varje dag (kl.17 - 21) som kan hjälpa till att hålla ett öga på verksamheten och stänga hallen för kvällen. Du behöver inte kunna något om basket, bara vilja hjälpa våra ungdomar att få en fantastisk sommar.
Kan du ställa upp vid något tillfälle?
Maila asap sportchef@huddingebasket.se med namn, kontaktuppgifter och vilka vardagar du kan hjälpa till. Mer information skickas inom kort till dig som anmäler dig.
Tillsammans kan vi göra skilland och en sommar tillgänglig för basket! 🏀❤️
//
JD Sanders - Sportchef